Hartwell Road, Roade, Northampton, Northamptonshire NN7 2NT

01604 862309

admin@roade-pri.northants.sch.uk

ROADE PRIMARY SCHOOL

Aim High Reach for the Sky!

Meet the Team

Our Governors 2021

             

Parent Governors                                          1 elected

Co-opted Governors                                     7

Staff Governor                                                1 elected

LA Governor                                                    1 appointed

Associate Members                                      variable

Ex Officio                                                          Headteacher

 

All Governors are appointed for a 4 year period.

 

Governor                                             Type                                                           Date of                                                                                                                                                                                                                                                    appointment

 

Mrs Aimie Evans (Chair)         Parent Governor (elected)                                           16/12/2019

                                                            Teaching & Learning Committee

                                                            HT Performance Management

                                                            Redundancy Panel

                                                             SEN

                                                      

Mrs Sue Hagon (Vice Chair)    Co-opted Governor                                                       07/12/2019

                                                             Resource Committee

                                                                                                                              

Mrs Ann Thomas                      Co-opted Governor                                                         25/11/2017

                                                         Teaching & Learning Committee

                                                         Redundancy Panel

 

Mr Lorne Murray                      LA Governor                                                                        07/10/2020                               

                                                          Resource Committee

                                                         Safeguarding

 

Mr Philip Poole                         Co-opted Governor                                                            01/09/2019

                                                         Teaching & Learning Committee (Chair)

                                                          Disciplinary Panel                                     

                                                      

Mrs Val Metcalf                         Staff Governor (elected)                                                    03/12/2020

                                                         Teaching & Learning Committee

 

Mr Stevyn Andrews                 Parent Governor (elected)                                                01/01/2020

                                                          Resource Committee

 

Mrs Sue Donnelly                     Co-opted Governor                                                             07/10/2020

                                                          Teaching & Learning Committee

                                                          Redundancy Panel

 

Mr Richard Howlett                 Co-opted Governor                                                           07/10/2020

                                                          Resource Committee

                                                          Disciplinary Panel

 

Ms Amanda Brabin                  Co-opted Governor                                                           07/10/2020

                                                         Teaching & Learning Committee

                                                         Disciplinary Panel

 

Ms Lucy Westnidge                 Co-opted Governor                                                           07/10/2020

                                                         Resource Committee

 

Mrs Sally Currell                       Associate Member                                                             07/10/2020

                                                          Teaching & Learning Committee         

 

Mrs Hayley Richardson          Associate Member                                                             07/10/2020

                                                           Resource Committee

PAST GOVERNORS

                                                                                                                                                   Elected                                                       Resigned

Mrs Dee Newman                      Staff Governor (elected)                                      08/10/2013                                                          11/07/2016

Mr Jason Abbott                         Parent Governor (co-opted)                             24/06/2013                                                          20/09/2016

Ms Philippa Jenner                    Co-opted Governor                                               13/06/2013                                                          20/09/2016

Mrs Bronwyn Hudson               Parent Governor (co-opted)                            28/09/2015                                                          20/03/2016

Mr Jonathan Quinn                   Parent Governor (co-opted)                              29/09/2014                                                          08/02/2016

Mr Keiron Madden                    Associate Governor                                                08/07/2015                                                          28/11/2016

Mrs Becky Clements                  Parent Governor (co-opted)                             20/09/2016                                                          12/03/2018

Mr Gareth Lavery                       Parent Governor (elected)                                  28/09/2015                                                          28/09/2018

Mr Mike Crouch                          Co-opted Governor                                                 01/12/2014                                                          23/12/2018

Mrs Lesley Halford                     Parent Governor (co-opted)                              13/05/2017                                                          13/06/2019

Mrs Mel Albert                            Associate Member                                                    10/10/2016                                                          13/06/2019

Mr Mick McCafferty                  Co-opted Governor                                                 14/03/2016                                                          14/03/2020

Mr Paul Curtin                             Co-opted Governor                                                  16/03/2016                                                          15/03/2020

Ms Paula Wynn                           Co-opted Governor                                                   23/09/2019                                                         02/12/2020

Ms Dominique Shirman           Co-opted Governor                                                 20/09/2016                                                         20/09/2020